Klasična gimnazija Zagreb

SHE projekt

Klasična gimnazija uključena je u Mrežu škola koje promiču zdravlje Schools for Health in Europe Network Foundation  kojoj je kratica SHE. Ove godine osmislili smo vlastiti projekt unutar SHE-a pod nazivom Otvori se za zdravlje. Promicanjem zdravlja u školama smatra se svaka aktivnost koju poduzimamo kako bismo unaprijedili i zaštitili zdravlje svih unutar školske zajednice. Budući da je ključ zdravog načina života tjelovježba i zdrava prehrana, pokušali smo povezati antički i suvremeni svijet. Misao vodilja klasičara u ovom je projektu Mens sana in corpore sano (U zdravom tijelu zdrav duh).Vježbanje kod starih Grka i Rimljana bila je kombinacija zabave i vježbe. U antičko doba veliku važnost imale su vježbaonice te dvorište za trčanje, skakanje i hrvanje, stadioni, arene… Nismo samo proučavali sportove kojima su se stari Grci i Rimljani bavili nego i čime su se hranili, kako su njegovali tijelo i zašto im je zdravlje bilo bitno. Učenici su osmislili digitalni strip da bi suvremenom čovjeku približili važnost rimskih termi koje su temelj današnjih toplica, sauna, SPA i Wellness centara. Oponašanjem prizora s umjetničkih djela te odlaskom na stručna putovanja u Grčku i Italiju pokušali smo prenijeti poruku kako je sport oduvijek izrazito važan, a iščitavanjem recepata i proučavanjem prehrane starih Grka i Rimljana pokušali smo pronaći poveznicu sa suvremenim nutricionizmom pa smo čak radili i domaći sir i kruh.  Navike  života  starih Grka i Rimljana pokušali smo povezati s  navikama suvremenog čovjeka i to  onog koji živi punim plućima, upija život i promišlja o zdravlju. Budući da je jedna slika tisuću riječi uživajte u našem Instagram profilu klasicna_she_projekt. Članovi tima:  Danica Franić, Ondina Mirt Puškarić, Galjina Venturin, Kristina Šunjić (voditeljica projekta), Ariana Stepinac (voditeljica Instagram profila), Jadranka Pešut Buntak.

ŠKOLSKI ČASOPIS

Onassis Foundation

« Rujan 2021 »

Ispis statistike od 9. 2. 2018.

CMS za škole logo
Klasična gimnazija Zagreb / Križanićeva 4a, HR-10000 Zagreb / gimnazija-klasicna-zg.skole.hr / ured@gimnazija-klasicna-zg.skole.hr