Močvarni laboratorij

Suradnja Klasične gimnazije, Udruženja za razvoj kulture "URK", Kluba Močvara, UBU-a (Udruge bivših učenika ŠPUD-a Zagreb) i Škole primijenjene i dizajna (ŠPUD-a) odvija se već sedmu godinu u kontinuitetu, a obuhvaća niz radionica i susreta namijenjenih učenicima i profesorima Klasične gimnazije i Škole primijenjene umjetnosti i dizajna. Cilj radionica je razvoj kreativnosti, glumačkih, novinarskih i inih vještina potrebnih za realizaciju fakultativne nastave i slobodnih aktivnosti, ali i senzibiliziranje mlađih generacija za događanja na nezavisnoj kulturno-umjetničkoj sceni.

Za kreativne učenike zainteresirane za novinarstvo organiziran je ciklus radionica "Radimo medij zajedno", koji se počeo odvijati tijekom 2018. godine. Praktična su iskustva učenicima itekako dobro došla pri oblikovanju školskoga biltena i školskoga časopisa.

Ciklus dramskih radionica tradicionalno je organizirao i vodio Mario Kovač, kazališni redatelj i dramski pedagog. Učenici i profesori bavili su se glumačkim etidama, tehnikama, artikulacijom i scenskim pokretom poboljšavajući vlastitu vještinu interpretacije različitih dramskih situacija i uloga.

"Teatar Klasične i Primijenjene u Močvari" naziv je još jedne suradnje koja se odvila u okviru Močvarnog laboratorija.Dramske su skupine obiju škola izvele svoje dramsko-scenske igre.

Od 2017. do 2020. godine u događanjima koja su se odvijala u okviru Močvarnog laboratorija sudjelovalo je više od pedeset učenika i profesora koji su prostore Klasične gimnazije, Škole primijenjene umjestnosti i dizajna i kluba Močvara napuštali s novim iskustvima, sa stečenim novim znanjima i vještinama upotrebljivima ne samo u školi, nego i u različitim životnim situacijama.

"Škole održivosti - obrazovanjem do aktivnoga građanstva i društvene jednakosti" još je jedan projekt u kojemu sudjeluju Klasična gimnazija, ŠPUD, ŠUDIGO, Zelena akcija, Udruga bivših učenika ŠPUD-a i Močvara.