Suvremena dramska skupina

Klasična gimnazija osobito je prepoznatljiva po svojoj Antičkoj dramskoj grupi. Međutim, u školi je uvijek bilo i učenika koji su željeli glumiti i u suvremenijim tekstovima. Početci povremenoga suvremenoga dramskoga izraza u Klasičnoj gimnaziji tako postoje još od osamdesetih godina prošloga stoljeća (pa i ranije) kad je u sastavu tadašnjega Obrazovnoga centra za jezike bilo prigodnoga izvođenja pojedinih kratkih suvremenih dramskih tekstova.

Ipak, Suvremena dramska skupina, kao izvannastavna aktivnost koja se kontinuirano održava, postoji od  školske godine 1997./1998. kad ju je utemeljio Dario Budimir, prof. Već te prve godine Suvremena dramska skupina postigla je velik uspjeh, izvevši predstavu Devet stanica koja je nastala kao rezultat dramske improvizacije. Tom predstavom učenici su odmah došli na državnu smotru LiDraNo koja se  1998. iste godine održala u Križevcima. Te iste godine sudjelovali su na Novigradskom proljeću i upoznali velikoga glumca Krešimira Zidarića koji je, neposredno pred svoj odlazak, bio oduševljen kreativnošću mladih glumaca.

 Među brojnim kasnijim predstavama osobito su uspješne bili ulomci iz Brešanove Predstave Hamleta u selu Mrduša Donja te autorska predstava Sanja, kokoši, puhovi i hobotnice. Vjerojatno najzaokruženija predstava bio je Čehovljev Galeb koji je premijerno izveden u kazalištu Mala scena. U okviru Suvremene dramske skupine djelovali su i učenici koji su u kategoriji pojedinačnih scenskih nastupa čak devet puta završili na državnoj smotri LidraNo igrajući dramske tekstove vrlo široka raspona (Euripid, Dorta Jagić, Zoran Ferić, Damir Karakaš, Milan Begović, Tin Ujević, Ivan Kozarac, Anton Pavlovič Čehov, Yasmina Reza).

Od 2012. godine Suvremenu dramsku skupinu vodi najprije Zoran Čorkalo, prof., zatim i Ivana Črnelč, prof., a od 2018. opet je preuzima Dario Budimir, prof. (koji je vodio Antičku dramsku skupinu od 2008. do 2013.). U Kući Šenoa (tada pod nazivom Teatrološka grupa) učenici su premijerno izveli lutkarsku predstavu Kameni svatovi prema istoimenoj Šenoinoj povjestici, a o čemu svjedoči i lijepa recepcija u recentnoj kazališnoj kritici. Nakon toga su učenici izveli Ionescovu Ćelavu pjevačicu, a za 415. obljetnicu Klasične gimnazije (2022.) učenici su izveli predstavu Klasični Vidrić uprizorivši lirske pjesme Vladimira Vidrića s antičkim motivima. Prerađenu predstavu pod naslovom Čudesni svijet Vidrićeve poezije učenici su 2023.  vrlo uspješno izveli na Lidranu te se plasirali i na državnu smotru koja se održala u Vodicama. Te iste godine održana je i završna produkcija Suvremene dramske skupine u kojoj su u multimedijskoj dvorani Klasične gimnazije učenici uspješno izveli monologe iz suvremene dramske produkcije (Tena Štivičić, Tomica Bajsić, Max Frisch, Luigi Lunari, Tennessee Williams).

Valja napomenuti da je znatan broj učenika koji su pohađali Suvremenu dramsku skupinu upisao i studij glume, kazališne režije, filmske režije te dramaturgije, a sigurno im je i rad u Suvremenoj dramskoj skupini pomogao da još više zavole dramski izraz. I među sadašnjim učenicima postoji mnogo mladih talenata, od kojih će sigurno neki i upisati Akademiju dramske umjetnosti.

I ova školska godina 2023./2024. obilježena je brojnim nastupima Suvremene dramske skupine. Učenici su intenzivno radili na predstavi Iskoni bje Slovo koja je sastavljena od antologijskih tekstova srednjovjekovne hrvatske književnosti, a riječ je jednome od najtežih dramskih izazova. Učenici su nastupili na smotri LiDraNo i dobili izvrsne kritike na objema razinama, a osobito se radujemo pozivu Nadbiskupijske klasične gimnazije iz Splita gdje ćemo i izvesti našu predstavu. Nadalje, u svibnju nas očekuje i cjelovečernji nastup u Dramskome kazalištu Vidra pod naslovom Dramski diptih. Riječ je o projektu koji je sastavljen od naših dviju zadnjih predstava, a to su Čudesni svijet Vidrićeve poezije te Iskoni bje Slovo.

Valja napomenuti da učenici sudjeluju i u brojnim drugim nastupima pa su članovi Suvremene dramske skupine tako vrlo uspješno sudjelovali na božićnome koncertu četiriju škola, županijskim stručnim vijećima, večeri poezije, u okviru Noći knjige te u projektu Gradske knjižnice Priprema, pozor, knjižnica…

Dakle, ako želite ozbiljno raditi i puno toga naučiti o dramskome izrazu, veselimo se vašemu dolasku u našu dramsku jer je kazališni svijet zaista čaroban!

Dario Budimir, prof.

Skip to content