Antička baština

Antička baština u Hrvatskoj jedan je od fakultativnih predmeta koji učenici Klasične gimnazije imaju mogućnost pohađati. Cilj uvođenja ovog predmeta je učenike naše škole, s obzirom na njihovu klasičnu izobrazbu, upoznati detaljnije s antičkom ostavštinom na hrvatskom području koja je neizmjerna i prekrasna te s antičkim utjecajem na kasnija razdoblja i razvoj hrvatske kulture (književnosti, arhitekture, likovne umjetnosti pa i obrazovnja) koji je također nemjerljiv. Samo po sebi iz toga proizlazi smještanje Hrvatske i njezine kulturne baštine u kontekst europske kulture i civilizacije. Pjesničkim jezikom rečeno, cilj Antičke baštine u Hrvatskoj je kako se zaljubiti u kulturnu ostavštinu svoje domovine i kako tu ljubav prenositi dalje.

Svi učenici koji odluče sudjelovati u sadržajima ovoga predmeta zajedno istražuju svoje kulturno nasljeđe. U nazivu samog predmeta je riječ „antička“, no ne ograničavamo se samo na to povijesno razdoblje jer i antika se, iako vrlo stara, razvila iz nekih ranijih vremena, a iz nje su se pak razvile i zapravo se još uvijek razvijaju nove kulture i civilizacije. Antika je naša polazišna točka.

Predmet je koncipiran u obliku izvanučioničke i terenske te istraživačke nastave. Do sad smo bili u Sisku, Andautoniji, Osijeku, Vukovaru i Vučedolu, u Puli, Nezakciju, Monkodonji, na Malom Lošinju, u Trstu i Aquileji.  Posjećujemo razne zagrebačke muzeje te kulturne i obrazovne ustanove – Arheološki muzej, Gliptoteku HAZU, Državni arhiv, Filozofski fakultet, NSK …  Sudjelovali smo na radionicama o razvoju Rimske republike, o kaligrafiji, slušali smo o vučedolskom kalendaru i nevjerojatno futurističkom dizajnu vučedolskog čovjeka, zatim o sustavu grijanja i hlađenja u obližnjoj Andautoniji i kako su tamošnji Rimljani bježeći od barbara naselili današnju Vlašku ulicu u Zagrebu. 

Slušali smo mnoga zanimljiva predavanja, otkrivali manje ili više skrovite tragove zagrebačke povijesti dok Zagreba još nije ni bilo ( malo je poznato da na širem zagrebačkom području postoji stotinjak rimskodobnih nalazišta kao npr. Rimljanin u Petrinjskoj ulici). Već nekoliko godina vodimo kroniku o brojnim arheološkim otkrićima na području cijele Hrvatske, a jako volimo i isprobavati antičke recepte koje možete proučiti u školskom časopisu pa ih i sami isprobati. 

Skip to content