O projektu

Virtual stroll across Europe – Virtualna šetnja Europom

Trogodišnji projekt KA2 Virtualna šetnja Europom (Virtual Stroll Across Europe – VISA EU) osmišljen je u suradnji s Klasičnom gimnazijom Zagreb kao koordinatorom i partnerskim srednjim školama 32. SWITCH “St. Kliment Ohridski”, Sofija, Bugarska; Bernaldo de Quirós, Mieres, Španjolska; Ekpedeftiria P. Vassiliadi, Solun, Grčka te nevladinom organizacijom Roes Cooperativa iz Atene. Projekt je namijenjen srednjoškolcima (15 – 18 godina) i nastavnicima iz Europe.

 

Šetnja i upoznavanje europske kulturne baštine

Glavni je cilj projekta stvoriti interaktivnu mapu partnerskih gradova, proizvesti osam kratkih videozapisa po partneru i povesti sve zainteresirane u interaktivnu virtualnu šetnju odabranim lokacijama te predstaviti kulturnu baštinu partnerskih gradova. Karta će biti integrirana u platformu Google Maps, gdje se već postojećim sadržajima dodaju videomaterijali s inovativnim pristupom i svrhom za škole, kao i prikaz ulice, koji će dizajnirati, snimiti i urediti učenici – sudionici projekta. Osim interaktivne mape i videomaterijala, u projektu će se razviti i videolekcije o izradi edukativnih videa namijenjene samostalnom obrazovanju učenika i nastavnika. Budući da će materijali biti dostupni na stranicama škola, svi će se moći njima koristiti bez obzira na to jesu li sudjelovali u izvornom projektu.

Sudionici projekta istraživat će europsku kulturnu baštinu te razvijati svijest o europskom građanstvu, osmislit će sadržaj videozapisa, napisati sinopsise i snimiti videozapise koji će predstaviti svaki od partnerskih gradova. Primijenit će se razne tehnike snimanja, poput snimanja dronovima i stop motion tehnike snimanja, kako bi se potaknula kreativnost i inovativnost u snimanju i montaži. Projekt potiče nove načine kreativnog izražavanja s pomoću digitalnih alata i inovativnih i interdisciplinarnih pristupa učenju.

 

Putovanja i učenje ujedno

Planirane aktivnosti su tri razvojna sastanka u partnerskim zemljama, četiri učeničke razmjene u svim partnerskim zemljama s ciljem izrade videomaterijala te online sastanaci po završetku pojedinih projektnih aktivnosti i završne konferencije u svakoj partnerskoj zemlji.

Ovaj će projekt ojačati ključne kompetencije učenika i nastavnika kao što su interdisciplinarna suradnja i inovativni pristupi obrazovanju. Urbani prostori postat će mjesta za istraživanje kulture, poboljšanje digitalnih kompetencija i primjenu naučenog. Pripremajući sadržaj na stranom jeziku (engleskom) i komunicirajući s učenicima iz drugih zemalja, učenici će razviti svoje jezične kompetencije i steći iskustvo međunarodnog učenja.

Za nastavnike uključene u projekt ove će aktivnosti njihov rad učiniti privlačnijim i usklađenim s digitalnim dobom, a nastavnici će također sudjelovanjem u projektu poboljšati svoje digitalne kompetencije.

Skip to content