Retorika
Retorika je umijeće i vještina govorenja. Iako su njezini zasadi antički (u Grčkoj Protagora, Gorgija, Izokrat, Platon i Aristotel, u Rimu Ciceron i Kvintilijan), retorika je jednako važna i u životu suvremenoga čovjeka. Ona je sveobuhvatna znanost koja se oslanja na fonetiku, psihologiju, lingvistiku, semiotiku, stilistiku i komunikologiju. Retorika je svuda oko nas: u novinarstvu, oglašavanju, pravosuđu, književnosti, školstvu, a osobito je uočavamo u politici.
Da bismo ovladali retorikom kao govorničkom vještinom, potrebno je upoznati njezine govorničkopovijesne temelje. Međutim, važno je upoznati i naš glas koje je glavno oruđe svakoga govora, stoga nam valja naučiti kako pravilno govoriti i disati. Na taj ćemo način naučiti bolje njegovati svoj glas jer su glasnice poput najosjetljivijega glazbala. U retorici je ključno naučiti sastavljati različite govore u kojima je važno: odabrati temu govora, pronaći vjerodostojne i valjane izvore te izdvojiti ono što držimo ključnim. Sve će nam to pomoći u iznošenju središnje misli i razumnu odabiru dokaza. Valja pripaziti na razlikovna obilježja pojedine govorničke vrste jer svaka od njih ima dodatna pravila. Važno je provesti valjanu trodijelnu razdiobu te naučiti razdvajati dijelove govora po osobitim govorničkim izrazima. U samu oblikovanju valja paziti na uporabu logičkih i retoričkih figure te modalnih izraza, umetanje točaka humora, suzbijanje straha i treme, dobro profiliranje publike i dr.
Sve se to može naučiti na satima Retorike koja je fakultativni predmet. Nastava govorništva izvodi se u našoj školi još od 1995. godine, a bili smo prva škola u Republici Hrvatskoj u kojoj je taj predmet uveden. Naša je škola dugi niz godina i metodička vježbaonica za studente Odsjeka za fonetiku Filozofskoga fakulteta u Zagrebu u sklopu njihova kolegija Metodika govorništva.