Filmologija

Fakultativni predmet Filmologija, koji vodi profesorica Galjina Venturin, djeluje u Klasičnoj gimnaziji od 2015. godine. Cilj je predmeta upoznati učenike s filmskom kulturom, osposobiti ih za kritičku analizu filmova iz različitih stilskih epoha i upoznati učenike s filmskim klasicima i značajnim redateljima. Učenici upoznaju filmska izražajna sredstva, analiziraju kadrove, kretanje kamere, mizanscenu, montažne prijelaze i rezove, boju, zvuk te izražavaju mišljenje o filmu. Uz to, od samih početaka, učenici se kreativno izražavaju i rade kratke filmove: od sinopsisa, scenarija, knjige snimanja, do snimanja i montaže.
Tako su brojni kratki filmovi učenika koji pohađaju Filmologiju bili predstavljeni na raznim festivalima: Tarek (2016.), Marija Jurić Zagorka (2023.) na Smotri hrvatskog školskog filma, Najdulja hrvatska riječ, Pet iz zalaganja, Lares penatesque (2017.), Brodovi (2018.) na Filmskoj reviji mladeži i Four River Film festivalu u Karlovcu.

Dokumentarac Lares penatesque koji govori o generaciji klasičara koji su maturirali 1949. osvojio je čak tri nagrade: za najbolji scenarij, za najboljeg redatelja i special mention žirija za najbolji dokumentarni film. Zbog velikog interesa film je prikazan i u kinu Tuškanac te u kinu Europa na Zagreb Film Festivalu, u sklopu programa Plus, izvan konkurencije.

Tijekom 2019. i 2020. godine učenici su izradili četiri videoreportaže o izvannastavnim aktivnostima.

Također su 2020. godine učenici sudjelovali na Okolišnom festivalu u kinu Kinoteka u Zagrebu gdje su prikazana tri kratka okolišna filma Može vrećica?, Make Friends Not Trash i Lockdown, snimljeni u sklopu projekta „Održive škole“.
U Erasmus+ projekt Virtualna šetnja Europom većinom su uključeni učenici koji pohađaju Filmologiju. U sklopu projekta snima se sedam filmova vezanih za Zagreb i gradove partnere – Mieres u Španjolskoj, Sofiju u Bugarskoj i Thessaloniki u Grčkoj.

Zahvaljujući predmetu Filmologija, za u koji iz godine u godinu raste interes, te Erasmus+ projektu Virtualna šetnja Europom, u školi vlada kreativna atmosfera i razvija se ljubav prema filmskoj umjetnosti. Možda upravo zbog toga, u školskoj godini 2021./22., maturanti su poželjeli snimiti film kojim bi se oprostili od Klasične gimnazije i tako su nastali Maturanti 2022., film u kojemu su se predstavili neki klasičari koji se uz školu bave i drugim zanimljivim aktivnostima. Sljedeća generacija je također željela predstaviti sebe pa su snimili Maturante 2023.

Sad već možemo reći da smo stvorili svojevrsnu novu tradiciju jer se upravo snima film Maturanti 2024., a učenici trećih razreda već sada razmišljaju kako će se predstaviti. Naime, ideja je da svaka generacija na svoj način ispriča svoju priču.